SZKOŁA W GÓRACH


Czym jest “Szkoła w górach”?

W górach nie ma nudy - a przynajmniej nie z nami! “Szkoła w górach” to projekt edukacyjny i dobra zabawa. To wycieczka szkolna połączona z mnóstwem zabaw, pozytywnych emocji, a także solidną dawką wiedzy i doświadczenia. Zapraszamy na trzy- lub czterodniową wyprawę w Góry Sowie, podczas której będziemy nie tylko dobrze się bawić i poznawać Polskę, lecz także zdobywać nowe umiejętności w trakcie zajęć przygodowo-edukacyjnych w terenie.

Zielona szkoła inna niż wszystkie

“Szkoła w górach” to więcej niż wycieczka szkolna w Góry Sowie. W czasie wyjazdu uczniowie mieszkają w prawdziwym schronisku górskim. Podczas pobytu adepci naszej szkoły wybiorą się na górskie szczyty, poznają historię i przyrodę regionu, ale co najważniejsze zdobędą nowe umiejętności, bawiąc się przy tym i integrując ze sobą. Program “Szkoły w górach” powstał z przekonania, że bliski kontakt z naturą, edukacja ekologiczna i outdoorowa kształtują szczególną wrażliwość i postawy. Przenosimy uczniów w świat przyrody i gór, w którym stają się oni jego częścią.

Kto tworzy “Szkołę w górach”?

Nie jesteśmy nauczycielami, choć niektórzy z nas mają pedagogiczne wykształcenie. Jesteśmy przewodnikami - czyli ludźmi, których celem jest budzić zainteresowanie, dbać o bezpieczeństwo, przekazywać wiedzę i inspirować do własnych poszukiwań. Prowadzimy uczniów śladami naszych pasji! Wśród naszej kadry znajdziesz przewodników sudeckich, ratowników GOPR, edukatorów ekologicznych i instruktorów sportów górskich. Poznaj naszą kadrę tutaj.

Dla kogo jest nasza oferta?

Przygotowaliśmy autorski program, który jest odpowiedni dla każdej grupy, chcącej przeżyć przygodę! Stworzyliśmy dwa pakiety pobytu, odpowiednie dla dzieci na każdym etapie edukacji w szkole podstawowej.

Mała Sowa - pakiet wędrówek, wycieczek, zajęć terenowych i zabaw kreatywnych dla uczniów klas I-V. Formę i trudność działań edukacyjno-przygodowych dopasowujemy do wieku dzieci. Pakiet podstawowy obejmuje 4 dni dobrej zabawy i edukacji w warunkach terenowych. Istnieje możliwość modyfikacji, skrócenia lub wydłużenia pobytu. W okolicy jest co robić i co zwiedzić!

W programie zabawy, wycieczki i warsztaty:

 • W głębi Gór Sowich
 • Gdzie jest sowa?
 • Lekcja górskich manier
 • Sowi survival
 • Akcja GOPR
 • Zabawy leśnych ludzi
 • Góry zagadek
 • Tropiciele
 • Bukowym szlakiem

Wielka Sowa - program złożony z wędrówek, warsztatów terenowych i zajęć dla uczniów klas VI-VIII. Styl prowadzenia zajęć i poziom trudności dopasowujemy do wieku grupy. Pakiet podstawowy to 4 dni integracji, zabawy i solidna dawka doświadczenia i wiedzy, którą zdobywamy w terenie. Program możemy zmodyfikować, skrócić bądź wydłużyć o dodatkową wycieczkę. Atrakcje okolicy dają nam ogromne możliwości!

W programie zabawy, wycieczki i warsztaty:

 • W głębi Gór Sowich
 • Gdzie jest sowa?
 • Lekcja górskich manier
 • Sowi survival
 • Akcja GOPR
 • Mam plan
 • Zabawy leśnych ludzi
 • Góry zagadek
 • Tropiciele
 • Bukowym szlakiem
 • Skarby i ślady z satelit

Poznaj bliżej punkty programu

W głębi Gór Sowich - wycieczka do podziemnego miasta Osówka, czyli solidna dawka najnowszej historii z zagadkowym projektem pod kryptonimem “Riese” (Olbrzym). Wybierzemy się do tajemniczych podziemi Trzeciej Rzeszy, których przeznaczenie wciąż nie jest znane.

Gdzie jest sowa? - gra terenowa z zagadką do rozwiązania. Podczas niej poznamy okolicę schroniska i jej leśnych mieszkańców.

Szkoła górskich manier - lekcja wychowawcza w górach. Zanim wybierzemy się na szlak, poznamy zasady zachowania w górach, by na szlaku być przyjaciółmi innych ludzi.

Sowi survival - warsztaty z podstaw radzenia sobie w górach. Ubierzemy się odpowiednio na górską wycieczkę, spakujemy dobrze plecak, rozłożymy wygodny biwak, rozpalimy ogień bez zapałek i zapalniczki, a może przyrządzimy nawet jakiś specjał z górskiej kuchni! W czasie warsztatu każdy dowie się, jak być gotowym na wycieczkę w górach, a to jeszcze nie wszystko. Będziemy wykonywać również ćwiczenia z terenoznawstwa. Dowiemy się, jak czytać mapę, jak orientować się w terenie, czym kompas różni się od busoli i jak przyrządy te praktycznie zastosować. Ponadto poznamy odbiorniki GPS i aplikacje do nawigowania w terenie.

Akcja GOPR - lekcja radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Poznamy pracę goprowców, dowiemy się jak sprawdzić pogodę i ostrzeżenia, nauczymy się wzywać pomoc- nawet wtedy, gdy w telefonie bateria wyczerpie się do zera.

Zabawy leśnych ludzi - kreatywne zabawy z darami lasu oraz zabawy integracyjne. Stworzymy kompozycję z szyszek, dotkniemy historii starszej niż dinozaury, bawiąc się różnymi rodzajami skał budujących Sudety. Po prostu przeniesiemy się w świat wyobraźni i będziemy się integrować, by tworzyć zgraną paczkę!

Góry zagadek - nieszablonowa wycieczka na Wielką Sowę, najwyższy szczyt Gór Sowich. Będziemy wędrować i dobrze bawić się, rozwiązując lokalne zagadki i szukając śladów minionych historii.

Tropiciele - nauka skradania się, obserwowania zwierząt i szukania ich śladów. Pójdziemy w las po tropach zwierząt lub za podpowiedziami naszej dzikiej intuicji.

Bukowym szlakiem - wycieczka krajoznawcza i ekologiczna do Rezerwatu Bukowa Kalenica. Posłuchamy historii, o których szumią buki. Nauczymy się szanować przyrodę, której jesteśmy częścią.

Mam plan - ćwiczenia z planowania wycieczek w górach. Nauczymy się jak planować wycieczki w górach i przygotowujemy własny plan wycieczki pod okiem przewodnika górskiego.

Skarby i ślady z satelit - zabawa w geocaching. Nauka obsługi odbiornika GPS, poszukiwanie ukrytych w terenie skrytek nazywanych keszami.

Zakwaterowanie

Bazą noclegową jest Schronisko PTTK Zygmuntówka. Schronisko położone jest na wysokości 740 m n.p.m. w sercu Gór Sowich. Zakwaterowanie w pokojach 2, 4, 6 i 8 osobowych. Bezpłatny dostęp do WI-FI.

Pobyt kończy się pożegnaniem z wręczeniem dyplomu absolwenta “Szkoły w górach”. Zapewniamy suchy prowiant na drogę powrotną do domu.

Góry